www.misterium.ksu.pl                                                                                                                         

AKTUALNOŚCI

Kancelaria parafialna

Msze św. i nabożeństwa

Ogłoszenia parafialne

Nasi duszpasterze

Nasza Pani Makowska

Modlitwy do Matki Bożej Makowskiej

Sanktuarium - galeria

Nabożeństwa Fatimskie 2010

 

Z HISTORII  NASZEGO  SANKTUARIUM

Konsekracja ołtarza - galeria  

Akt oddania Niepokalanemu Sercu Maryi 

ARCHIWUM 2010

Dziękczynienie za plony 2010

Wdzięczność - pożegnanie ks. Andrzeja

Odpust parafialny 2010

Śmierć byłego proboszcza

25-lecie święceń kapłańskich Ks. Proboszcza

Misterium Męki Pańskiej "Przyjdźcie do Mnie..." AD 2010

Misja Święta AD 2010

ARCHIWUM 2009

Spektakl "Brat Naszego Boga"

XXX rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej

IX Dzień Papieski

Wdzięczność - pożegnanie
Ks. Bogusława

Rok Św. Pawła

"Ku odnowie rodziny"

Święcenia kapłańskie

"Miejcie odwagę..." koncert zespołu NORO LIM

Bierzmowanie 2009

VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną!" 2009

Droga Krzyżowa na Makowską Górę

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

ARCHIWUM 2008

Moje Betlejem - koncert Skaldów


Makowskie pastorałki


Pamięć, wdzięczność, wspomnienia...


VIII Dzień Papieski


Wdzięczność - pożegnanie
ks. Sławomira


Odpust parafialny


Monika Grajewska


Lednickie czuwanie młodych


Zespół "NADZIEJA"

Majówka "do tańca i do różańca"


Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny


Sakrament Bierzmowania


Tryptyk Rzymski


Niedziela Palmowa  


Droga Krzyżowa Naoczni Świadkowie  2008


Misterium Męki Pańskiej Pójdź za Mną...!"  2008

ARCHIWUM 2007

Cecyliada 2007


Nabożeństwa Fatimskie 2007


Rekolekcje na dobry początek 2007


Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną..." 2007


Droga Krzyżowa "Naoczni świadkowie"


Droga Krzyżowa multimedialna

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Miesiąc Różańcowy

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Nowy Błogosławiony
- ks. Jerzy Popiełuszko

Rok Kapłański

LINKI

Oficjalna strona www parafii Maków Podhalański


Nasza parafia na portalu DEON

DOBRY MAILING

Informacje

Dobry mailing

Zapisz się do Dobrego Mailingu!

    W NASZYM SANKTUARIUM...

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ MAKOWSKIEJ
OPIEKUNKI I KRÓLOWEJ RODZIN
w Makowie Podhalańskim

 

Nabożeństwa Różańcowe w naszym Sanktuarium: w niedzielę o godz. 16.30, w dni powszednie o 17:15; w kaplicach o 16:00. Zapraszamy!

        

"Modlitwa  różańcowa ma polskie tradycje. W październiku jest odmawiana we wszystkich kościołach i kaplicach w mojej Ojczyźnie. Pragnę was zachęcić do tej modlitwy, która posiada taką głębię, a równocześnie wielką  prostotę."

                                                                       

                                                                                Jan Paweł II

 

 

"ODMAWIAJCIE RÓŻANIEC!"   

 

 

 

   Pewien student jadący pociągiem do Paryża zajął miejsce w przedziale obok niepozornego mężczyzny, który odmawiał różaniec. Student spojrzał z politowaniem na modlącego się człowieka i powiedział: "Zamiast przesuwać te paciorki, mógłby pan trochę poczytać, co na temat wiary w Boga mówi nauka. Proszę dać mi adres, a ja prześlę panu odpowiednią literaturę".    

 

   Mężczyzna podał studentowi wizytówkę, na której było napisane: "Ludwik Pasteur, Dyrektor Instytutu Badań Naukowych, Paryż" ...    Ludwik Paster - jeden z największych naukowców w XX w. - każdego dnia odmawiał różaniec!

 

     Można zapytać: Cóż takiego jest w tej modlitwie, że nie można obok niej przejść obojętnie? Co skłaniało więźniów obozów koncentracyjnych, by robić różańce z kulek chleba?  Co kazało mieszkańcom Filipin w 1986 r. wyjść z różańcami w rękach naprzeciw czołgów dyktatora Marcosa? Co skłoniło Austriaków po II wojnie światowej, by właśnie modlitwą różańcową błagać Boga o wyjście wojsk sowieckich z ich kraju? Co sprawia, że tylu ludzi na całym świecie z radością i chętnie każdego dnia sięga po różaniec?

 

     Odpowiedź na te pytania jest jednakowa, a jest nią wielka MOC RÓŻAŃCA. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, różaniec jest potężną bronią, mocniejszą od czołgów, karabinów i bomb. Dlatego tak chętnie po niego sięgamy i dlatego szatan tak bardzo nienawidzi tej modlitwy i przy każdej okazji atakuje ją i ośmiesza - zależy mu, aby nam wytrącić z ręki różaniec, który jest tak skuteczną bronią przeciwko niemu.

 

      Źródło: "Różaniec" nr 1 (643) styczeń 2006

 

 

 

   Nad  Wisłę, do  Polski, różaniec sprowadził Święty Jacek Odrowąż (1185-1257). Jako młody kanonik kapituły krakowskiej wyjechał do Włoch, gdzie  zetknął się ze św. Dominikiem i jego zakonem. Zafascynowany swym  nauczycielem, po powrocie do Krakowa w 1222 roku założył polską prowincję tego zakonu. Był wierny słowom św. Dominika, który  prosił go, by wziął „te paciorki różańca, tę Księgę Maryjną i  siał te ziarna w swojej ojczyźnie”.

 

   Znana jest legenda związana z misyjnymi podróżami św. Jacka Odrowąża do Kijowa. Mówi ona o tym, że gdy uciekał z zagrożonego napadem Tatarów miasta, zabierając z kościoła Najświętszy Sakrament, przemówiła do niego figurka Matki Bożej: „Zabierasz Syna   mego, a mnie na pohańbienie zostawiasz?”. Wtedy zawrócił,  pochwycił figurkę i zbiegł trzymając ją w ręku.  Jacka Odrowąża beatyfikował w 1527 roku Klemens VII, a w roku 1594 kanonizował Klemens VIII.

 

    W  dzisiejszej formie różaniec powstał w końcu piętnastego wieku, a do jego rozpowszechnienia przyczynili się w głównej mierze dominikanie.

 

      Gdy 7 października 1571 flota Świętej Ligi (głównie hiszpańska i wenecka) pod wodzą Juana de Austria odniosła  zwycięstwo nad flotą turecką Alego Paszy pod Lepanto, papież  Pius V polecił obchodzić ten dzień jako święto Matki Bożej Różańcowej, ponieważ modlitwie różańcowej przypisywał odniesienie tego zwycięstwa. Papież Leon XIII w roku 1885 zalecił zbiorowe odmawianie różańca przez cały październik, a do Litanii Loretańskiej włączył wezwanie: "Królowo Różańca  Świętego, módl się za nami".  

 

      Na pierwszy rzut oka odmawianie różańca może się wydawać   nieciekawe, a nawet nudne. Czy rzeczywiście? Sięgnijmy do prostego obrazu z życia.
 

      Obliczono, że małe  dziecko powtarza wyraz "mama" około trzystu razy dziennie. Czy to się dziecku znudzi? Nigdy! A może nudzi to matkę? Też nie!  Reaguje ona na każde odezwanie się dziecka.
 

      Podobnie jest z modlitwą różańcową. Maryja jest naszą Matką. Kiedy odmawiamy różaniec jesteśmy podobni do małego dziecka. Powtarzamy jak ono:  Bądź pozdrowiona, Matko! Czy Maryja cieszy się  z tego pozdrowienia? Na pewno tak! Jest to przecież nawiązanie do radosnego wydarzenia w Nazarecie, gdzie Anioł Gabriel oznajmił  Jej, że jest "łaski pełna", a Ona przyjęła to z pokorą, nazywając siebie służebnicą Pańską.
 

      Jeżeli Ona jest "łaski pełna", to my, świadomi własnej niedoskonałości, prosimy Ją: "Módl się za nami grzesznymi", abyśmy także napełnieni zostali łaską przyjaźni Bożej.
 

      Ilekroć Maryja chciała  przekazać światu swoje orędzie, zjawiała się wybranym ludziom (najczęściej dzieciom) z różańcem w ręku i usilnie zachęcała do jego odmawiania. Tak było w Lourdes w roku 1858, tak też było w  Fatimie w roku 1917. To w Fatimie Matka Boża obiecała Błogosławionemu Alanowi de la Roche szczególne łaski  tym, którzy czcić Ją będę poprzez modlitwę różańcową. Z tego wynika, że modlitwa różańcowa jest dla Maryi szczególnie miła, a  dla człowieka bardzo skuteczna. Wyrosła ona z Ewangelii i jest  jej streszczeniem.

 

Część radosna - Bóg przychodzi do człowieka, aby go zbawić.

 

Część światła - każda z jej tajemnic jest objawieniem Królestwa, które już  nadeszło w samej Osobie Jezusa.

 

 

Część bolesna - opowiada o tym, jak dokonało się zbawienie.

 


  Część chwalebna różańca  to  także doskonała  ilustracja ludzkiego życia.

                       
       O wartości modlitwy różańcowej niech świadczy fakt, że   więźniowie obozów koncentracyjnych robili sobie różańce z  ugniecionego chleba, którego paciorki nanizane na nitce  przechowywali przed oprawcami i na nich się modlili. A ileż to razy w kieszeniach poległych żołnierzy znajdywano różańce, często zbroczone krwią? Przesyłano te przedmioty jako relikwie do rodzinnych domów - matkom.
 

      Jan Paweł II w czasie swych apostolskich pielgrzymek po całym świecie nie rozstawał się z różańcem. Szczególnie wzruszająca była modlitwa różańcowa papieża 13 maja 1982 roku w Fatimie, w pierwszą rocznicę zamachu na Jego życie. Ojciec Święty uklęknął przed figurą Matki Bożej Fatimskiej w kaplicy objawień. Przez czterdzieści minut trwał na modlitwie, dziękując Maryi za ocalenie życia i powrót do zdrowia. Włączył także w swoją modlitwę sprawy Kościoła i całej  rodziny ludzkiej. Modlił się o chleb, sprawiedliwość i pokój na ziemi. Modlił się o poszanowanie życia człowieka od jego zarania. Modlił się o zachowanie Bożych przykazań, o wierność Chrystusowi, o miłość w łonie Kościoła i na całym globie...

 

 

 

                                

 


       Różaniec nie może być przedmiotem, który się jedynie z  szacunkiem ogląda. Nie może być jakimś magicznym amuletem, który się nosi przy sobie, ale bardzo rzadko się na nim modli. Trzeba  mu koniecznie przywrócić dawną świeżość i powszechność. Są w Polsce tacy ludzie, którzy codziennie wieczorem odmawiają  różaniec w intencji Ojczyzny. Czy my jesteśmy pośród nich?

 

 

              Źródło: http://dominikanie.com.pl

 

 

 

 

                       Zdrowaś Maryjo ...

 

 

 


  
                               

                                             Tło dźwiękowe: pieśń "Kochasz"

                                               z płyty pt. "Nasza Pani Makowska"

                                                                       wydanej z okazji jubileuszu 30-lecia koronacji obrazu M. B. Makowskiej                              

                           

  Strona prywatna powstała 04 lutego 2007 r. z okazji pierwszego wystawienia  w makowskiej parafii Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną ..."  

                                          Opracowanie: Maria Polak
                                          pomoc webmasterska: Marcin Polak

                                                                                                           szablony