www.misterium.ksu.pl                                                                                                                         

AKTUALNOŚCI

Kancelaria parafialna

Msze św. i nabożeństwa

Ogłoszenia parafialne

Nasi duszpasterze

Nasza Pani Makowska

Modlitwy do Matki Bożej Makowskiej

Sanktuarium - galeria

Nabożeństwa Fatimskie 2010

 

Z HISTORII  NASZEGO  SANKTUARIUM

Konsekracja ołtarza - galeria  

Akt oddania Niepokalanemu Sercu Maryi 

ARCHIWUM 2010

Poświęcenie pamiątkowej tablicy

Dziękczynienie za plony 2010

Wdzięczność - pożegnanie ks. Andrzeja

Odpust parafialny 2010

Śmierć byłego proboszcza

25-lecie święceń kapłańskich Ks. Proboszcza

Misterium Męki Pańskiej "Przyjdźcie do Mnie..." AD 2010

Misja Święta AD 2010

ARCHIWUM 2009

Spektakl "Brat Naszego Boga"

XXX rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej

IX Dzień Papieski

Wdzięczność - pożegnanie
Ks. Bogusława

Rok Św. Pawła

"Ku odnowie rodziny"

Święcenia kapłańskie

"Miejcie odwagę..." koncert zespołu NORO LIM

Bierzmowanie 2009

VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną!" 2009

Droga Krzyżowa na Makowską Górę

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

ARCHIWUM 2008

Moje Betlejem - koncert Skaldów


Makowskie pastorałki


Pamięć, wdzięczność, wspomnienia...


VIII Dzień Papieski


Wdzięczność - pożegnanie
ks. Sławomira


Odpust parafialny


Monika Grajewska


Lednickie czuwanie młodych


Zespół "NADZIEJA"

Majówka "do tańca i do różańca"


Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny


Sakrament Bierzmowania


Tryptyk Rzymski


Niedziela Palmowa  


Droga Krzyżowa Naoczni Świadkowie  2008


Misterium Męki Pańskiej Pójdź za Mną...!"  2008

ARCHIWUM 2007

Cecyliada 2007


Nabożeństwa Fatimskie 2007


Rekolekcje na dobry początek 2007


Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną..." 2007


Droga Krzyżowa "Naoczni świadkowie"


Droga Krzyżowa multimedialna

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Miesiąc Różańcowy

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Nowy Błogosławiony
- ks. Jerzy Popiełuszko

Rok Kapłański

LINKI

Oficjalna strona www parafii Maków Podhalański


Nasza parafia na portalu DEON

DOBRY MAILING

Informacje

Dobry mailing

Zapisz się do Dobrego Mailingu!

    W NASZYM SANKTUARIUM...

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ MAKOWSKIEJ
OPIEKUNKI I KRÓLOWEJ RODZIN
w Makowie Podhalańskim

 

 

 

 

 

Uroczysta koncelebrowana Msza Święta  w intencji Ojczyzny została odprawiona w naszym Sanktuarium w niedzielę 11 listopada 2010 r. o godz. 9.30.

 

Nasze  liturgiczne spotkanie z Chrystusem ubogacił swoim śpiewem chóru „Organum” z Krakowa. Po Eucharystii chór wykonał krótki koncert  pieśni religijnych i patriotycznych.

 

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie na placu przykościelnym tablicy pamięci, pochodzących z Makowa, oficerów polskich zamordowanych w Katyniu i Charkowie w 1940 r. oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w dn. 10 kwietnia 2010 r. We wnętrzu tablicy umieszczono ziemię przywiezioną z Charkowa. W uroczystościach uczestniczyła rodzina jednego z zamordowanych oficerów.

 

Po zakończonych uroczystościach nastąpił przemarsz do miejsc pamięci w naszym mieście.

 

                                                                                                  

 

 

GALERIA

 

kliknij w miniaturkę, aby obejrzeć zdjęcie w powiększeniu...

 

 

  koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu chóru Organum   koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu chóru Organum  
         
  poczty sztandarowe poświecenie tablicy pamiątkowej przez ks. proboszcza T. Różałowskiego

poświecona tablica pamiątkowa

 
         
  przed poświęconą tablicą jeden z inicjatorów jej powstania p. Józef Miehle   przemawia p. Józef Miehle, obok ks. proboszcza p. Śmietana, która przywiozła ziemię z Charkowa.  

 

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie!

PAMIĘTAMY!

"Pomordowani w Katyniu i innych miejscowościach Polacy zmuszają nas do zrobienia sobie rachunku sumienia z naszej miłości do Ojczyzny. Oni jej oddali swe życie. Zginęli, wierząc, że ich ofiara życia nie pójdzie na marne. A my? Żyjemy w wolnej Polsce. To dzięki pracy, modlitwie, cierpieniu i ofierze z życia tak wielu naszych rodaków dzisiaj możemy mówić po polsku, modlić się w naszym języku, posiadać własne państwo. Jesteśmy spadkobiercami walki i męczeństwa tak wielu pokoleń o wolność naszej Ojczyzny.

Wędrując na groby naszych narodowych bohaterów, postawmy sobie pytanie: co zrobimy z naszą wolnością? Jak wykorzystamy dar Ojczyzny? Dzisiaj wielu z nas emigruje za granicę w poszukiwaniu pracy i chleba. Już tak było w historii. Do dzisiaj żyją w Ameryce i na Zachodzie całe pokolenia, których dziadkowie i ojcowie byli Polakami. Na Wschodzie pozostał ponad milion naszych rodaków, którzy znaleźli się za granicami Ojczyzny nie dlatego, że chcieli, ale dlatego, że zostało to im narzucone. Jedni i drudzy pamiętają o Polsce. Tęsknią do niej i uważają ją za najpiękniejsze miejsce na ziemi. A my?

W czym dzisiaj może przejawić się nasza miłość do Ojczyzny?
W jaki sposób możemy być godni tego dziedzictwa, które otrzymaliśmy od minionych pokoleń Polaków?
Przede wszystkim naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci. To bardzo ważne zadanie zwłaszcza wtedy, gdy widzimy, że wielu współczesnych nam publicystów i polityków próbuje zniekształcać naszą historię. W imię fałszywie rozumianego pojednania oraz otwarcia na świat chcą pozbawić nas blasku naszych zwycięstw i sieją oskarżenia o niepopełnione zbrodnie. Od czasu do czasu pojawiają się oskarżenia o antysemityzm, o zbrodnie wojenne popełnione na Niemcach. Najlepszą obroną jest rzetelna znajomość historii.
Naszym obowiązkiem jest również troska o ducha narodowego. O to, aby nie zatruwały go grzechy narodowe, za które nieraz surowo pokutowaliśmy. Wśród tych grzechów najcięższe to: pijaństwo, niezgoda, służalczość obcym mocarstwom, brak troski o własne dziedzictwo narodowe.
Trzeba wyzbyć się grzechu pijaństwa. Wydaje mi się, że zbyt łatwo rozgrzeszamy się z nadużywania alkoholu. A przecież ten grzech prowadzi do degeneracji całych rodzin. Jest źródłem biedy materialnej i duchowej. Trzeba z większym niż dotychczas zaangażowaniem popierać abstynencję od alkoholu, aby dać przykład odpowiedzialności zwłaszcza młodzieży. Dane mówiące o spożyciu alkoholu przez dzieci i młodzież są zatrważające. Szkoda, że nikt się nimi nie przejmuje i nikt nie walczy o trzeźwość w naszym Narodzie. Brakuje dzisiaj wielkich i odpowiedzialnych synów Ojczyzny, którzy jak ks. kard. Stefan Wyszyński, Jan Paweł II czy też ks. Franciszek Blachnicki wzywaliby wszystkich do opamiętania i otrzeźwienia. Szkoda, że rodzice tak lekceważą sobie pijaństwo swoich dzieci, pozwalając im na wszystko.
Innym naszym grzechem narodowym jest podlizywanie się obcym i wierne służenie ich interesom za marne grosze. Grzech judaszowy - wyrzekania się Ojczyzny i dbania o interesy innych państw - powtarza się i dzisiaj. Jego przejawem jest chociażby polityka gospodarcza, która nie chroni rodzimego rynku pracy i zezwala na to, aby duże pieniądze wypływały z kraju. Iluż obcych wzbogaciło się naszym kosztem?
Niektórzy Polacy kierują skargi do obcych sądów, zniesławiając własne państwo i dorabiając Polsce opinię "ciemnogrodu" i państwa bezprawia. Publikują w prasie zagranicznej, źle wyrażając się o naszym Narodzie. Jakże dużo zła uczyniła nam polityka oskarżania się na forum międzynarodowym.
Potrzeba nam nowej solidarności społecznej: troski o wspólne dobro. Nie może nam być obojętny los najsłabszych grup społecznych, zwłaszcza osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych i chorych. Musimy zatroszczyć się o rodziny wielodzietne, borykające się z bezrobociem jednego lub dwojga rodziców. Emigracja zarobkowa do krajów bogatszych nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, bardzo często przyczynia się do rozbicia małżeństw i rodzin.
Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, musimy walczyć o prawdziwą wolność ducha. Przejawia się ona w pielęgnowaniu obyczajów ojczystych, trosce o czystość wiary, w strzeżeniu zasad moralnych, których fundamentem jest Dekalog. Nie możemy pozwolić na to, aby zniszczone zostało poczucie przyzwoitości oraz sprawiedliwości. Trzeba, abyśmy odrzucali te wszystkie bezsensowne i szkodliwe wizje małżeństwa i rodziny, życia społecznego, libertyńskie pojęcie wolności, które prowadzą do degradacji naszej osobistej i narodowej godności.

Święto Narodowe
Naszym patriotycznym obowiązkiem jest modlitwa za Ojczyznę. Doskonałą okazją do wyrażenia naszej miłości do niej są święta narodowe. Obchodzimy je poprzez zwyczajne, niewiele kosztujące gesty: wystarczy powieszenie flagi, udział w uroczystościach religijno-patriotycznych w naszej miejscowości. Wielu z nas pielęgnuje szlachetny zwyczaj nawiedzania grobów naszych bohaterów narodowych i zapalania zniczy na nich. W naszej modlitwie wypominkowej wspominamy też tych, którzy ofiarowali swoje życie za Ojczyznę, a których groby rozsiane są po całym świecie. Ważne jest, abyśmy tę pamięć pielęgnowali w rodzinach.
Dopóki znamy naszą przeszłość, jesteśmy ludźmi z przyszłością. Nie tylko stanowi ona podstawę do dumy, ale także jest źródłem siły i duchowego zobowiązania do pracy dla dobra wspólnego - całej Ojczyzny.".

ks. Zbigniew Sobolewski

 

Źródło: "Nasz Dziennik" sobota-niedziela, 10-11 listopada 2007, Nr 263 (2976)

 

 

Boże, Ty powołałeś mnie do życia z polskich rodziców i na polskiej ziemi. Dziedzictwo mego Narodu kształtowało moje myśli, chleb polskiej ziemi żywił moje ciało. Nie mogę kochać Twojego świata, nie kochając na pierwszym miejscu mojej Ojczyzny. Proszę więc, ześlij na Nią, błogosławieństwo Swoje. Niech rozkwita w pokoju i sprawiedliwości, a ja niech poznam moje wobec Niej obowiązki i z Twoją pomocą je wypełnię. Amen.

 

 
 

 

 

 

 


  
                                               

                                              

 

                                           Tło dźwiękowe: pieśń "Z dawna Polski Tyś Królową"

                                                                  w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK                     

                                                           

   Strona prywatna powstała 04 lutego 2007 r. z okazji pierwszego wystawienia  w makowskiej parafii Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną ..."  

                                               Opracowanie: Maria Polak
                                             pomoc webmasterska: Marcin Polak

                                                                                                             szablony