www.misterium.ksu.pl                                 
AKTUALNOŚCI

Nasza Pani Makowska

Rok Św. Pawła

Kancelaria parafialna

Msze św. i nabożeństwa

Nasi duszpasterze

Sanktuarium - galeria

ARCHIWUM 2009

"Ku odnowie rodziny"

Święcenia kapłańskie

"Miejcie odwagę..." koncert zespołu NORO LIM

Bierzmowanie 2009

VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną!" 2009

Droga Krzyżowa na Makowską Górę

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

ARCHIWUM 2008

Moje Betlejem - koncert Skaldów


Makowskie pastorałki


Pamięć, wdzięczność, wspomnienia...


VIII Dzień Papieski


Pożegnanie
ks. Sławomira


Odpust parafialny


Monika Grajewska


Lednickie czuwanie młodych


Zespół "NADZIEJA"

Majówka "do tańca i do różańca"


Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny


Sakrament Bierzmowania


Tryptyk Rzymski


Niedziela Palmowa  


Droga Krzyżowa Naoczni Świadkowie  2008


Misterium Męki Pańskiej Pójdź za Mną...!"  2008


ARCHIWUM 2007

Cecyliada 2007


Nabożeństwa Fatimskie 2007


Rekolekcje na dobry początek 2007


Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną..." 2007


Droga Krzyżowa "Naoczni świadkowie"


Droga Krzyżowa multimedialna

LINKI

OFICJALNA STRONA PARAFII MAKÓW PODHALAŃSKI


DOBRY MAILING

Informacje

Dobry mailing

Zapisz się do Dobrego Mailingu!


   
W NASZYM SANKTUARIUM...

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ MAKOWSKIEJ
OPIEKUNKI I KRÓLOWEJ RODZIN
W MAKOWIE PODHALAŃSKIM

 

  PEREGRYNACJA RELIKWII

 

BŁOGOSŁAWIONEJ KAROLINY KÓZKÓWNY

   

21 - 25 maja 2008 r.

 

   

 

Błogosławiona Karolino,

Świeć nam przykładem swego męstwa;

Bądź wzorem pracy i modlitwy,

Czystości życia i męczeństwa.

 

  ( z hymnu brewiarzowego)

 


 

     W środę 21 maja br., w godzinach wieczornych, do naszego Sanktuarium zostały uroczyście wniesione relikwie Błogosławionej Karoliny Kózkówny.  Relikwie  bł. Karoliny można uczcić w naszym kościele do poniedziałku 26 maja włącznie; w tym dniu po godz. 15.00 relikwie przejmie parafia w Niepołomicach.

 

     Peregrynacja relikwii  bł. Karoliny po polskiej ziemi rozpoczęła się jesienią 2007 r., a w Archidiecezji Krakowskiej  8 lutego br. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. 

 

 

relikwie bł. Karoliny Kózkówny

 

 

     Karolina Kózkówna urodziła się 2 VIII 1898 r. w miejscowości Wał - Ruda (diecezja tarnowska), w ubogiej rolniczej rodzinie, jako czwarte z jedenaściorga  dzieci. Rodzice Karoliny byli ludźmi głębokiej wiary. W ich rodzinie pielęgnowano tradycje religijne i obyczajowe. Życie Karoliny przebiegało prosto i zwyczajnie, podobnie jak życie wielu jej wiejskich koleżanek. W latach 1906 — 1912 ukończyła miejscową szkołę podstawową, potem przez rok uczestniczyła w kursach, które poszerzały jej wiedzę zdobytą w szkole. Mając 16 lat przyjęła sakrament bierzmowania. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, śpiewała z nimi pieśni religijne, odmawiała różaniec i zachęcała do życia wg Bożych przykazań. Wrażliwa na potrzeby bliźnich, chętnie zajmowała się chorymi i starszymi. Odwiedzała ich, oddając im różne posługi i czytając pisma religijne. Przygotowywała w razie potrzeby na przyjęcie Wiatyku. Angażowała się w życie parafialne. Należała do Apostolstwa Modlitwy, była zelatorką Koła Żywego Różańca. Często  pielgrzymowała na odpusty do sąsiednich parafii. Jej marzeniem było odbyć pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i w tym też celu zbierała drobne oszczędności. „Jako dorastająca dziewczyna wyróżniała się wśród rówieśnic skromnością w postawie i w całym zachowaniu. Choć lubiła się porządnie ubrać w niedzielę, nie przywiązywała zbytniej wagi do strojów ani innych rzeczy, które pochłaniają uwagę dziewcząt w jej wieku. Pragnęła służyć Bogu w dozgonnym dziewictwie” (J. Białobok). Od dziecięcych lat ciężko pracowała, pomagając matce w zajęciach domowych i  na roli.  Przy nadarzającej się okazji chętnie pracowała we dworze lub w innych gospodarstwach, aby materialnie wspomóc swoich rodziców.

 

       W sierpniu 1914 r. wybuchła pierwsza wojna światowa. Mieszkańcy Wał - Rudy poznali okropności wojny, rekwizycje i niepewność o swój los. W niedzielę  18 XI 1914 r. wpadł do domu Kózków - pod nieobecność matki - rosyjski żołnierz i kazał wyjść na zewnątrz Karolinie i jej ojcu, po czym pognał ich w stronę lasu. Po drodze sterroryzował ojca i kazał mu wracać do domu. Dwaj chłopcy widzieli z ukrycia, jak żołnierz pędził przed sobą dziewczynę, która stawiała mu opór, broniła się silnymi ciosami, usiłowała zawrócić z drogi. Zwłoki Karoliny znalazł w pobliskim lesie jeden z mieszkańców wsi, dopiero 4 grudnia, a więc po kilkunastu dniach.  Liczne rany na ciele Karoliny świadczyły wyraźnie o walce Karoliny w obronie czystości i o jej wielkim cierpieniu. Kilkakrotnie została cięta szablą, wyrwała się oprawcy i uciekała w stronę wsi przez bagna. Tam wyczerpana całkowicie walką, upływem krwi, bólem i ucieczką zakończyła swoje życie. Pogrzeb odbył się  6 XII 1914 r. i przerodził się w wielką manifestację. Ludzie widzieli w niej świętą, dziewicę i męczennicę. Już wówczas proszono Ją o wstawiennictwo u Boga.

 

       W 1965 r. został zainicjowany oficjalny proces beatyfikacyjny Karoliny Kózkówny, a  10 czerwca 1987 r. w Tarnowie  - podczas trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny - Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. W homilii beatyfikacyjnej Ojciec Święty  oddając hołd młodej męczennicy stwierdził, że Karolina swoim życiem i swoją śmiercią mówi przede wszystkim do młodych:  „Do dziewcząt i chłopców. Do mężczyzn i kobiet. Mówi o wielkiej godności kobiety, o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jest zniszczalne, jak i jej młode ciało uległo śmierci ze strony zabójcy, ale nosi w sobie, to ciało, zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, osiągnąć przez Chrystusa”. W listopadzie 2007 r. rozpoczął się proces kanonizacyjny bł. Karoliny.

 

          Liturgiczne wspomnienie  bł. Karoliny przypada w dniu 18 listopada, czyli w dniu jej śmierci a zarazem narodzin dla nieba.

 

        Jest patronką młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Czystych Serc. Dla młodych jest przykładem wierności Bogu do końca, dla zakochanych wychowawczynią do życia w czystości, dla rodziców tragicznie zmarłych i zamordowanych dzieci – pocieszycielką i orędowniczką przebaczenia, dla nas wszystkich – wzorem do naśladowania.

 

 

 


 

 

 

      Błogosławiona Karolino. Polecamy się Twojej opiece i prosimy Cię, abyś nas swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierała, ratowała we wszystkich potrzebach naszych i wyjednała nam łaskę wiernego naśladowania cnót Twoich. Spraw to o droga nasza Patronko, abyśmy Bogu dochowali wierności pośród wszelkich przygód tego życia i zasłużyli sobie na łaskę szczęśliwej śmierci. Amen.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

                                               

                                                                     

                            Strona powstała 04 lutego 2007 r.
                       Opracowanie: Maria Polak
                      pomoc webmasterska: Marcin Polak

 szablony