www.misterium.ksu.pl                                                                                             

AKTUALNOŚCI

Kancelaria parafialna

Msze św. i nabożeństwa

Ogłoszenia parafialne

Nasi duszpasterze

Nasza Pani Makowska

Modlitwy do Matki Bożej Makowskiej

Sanktuarium - galeria

Nabożeństwa Fatimskie 2010

Z HISTORII  NASZEGO  SANKTUARIUM

Konsekracja ołtarza - galeria  

Akt oddania Niepokalanemu Sercu Maryi 

ARCHIWUM 2010

Odpust parafialny 2010

Śmierć byłego proboszcza

25-lecie święceń kapłańskich Ks. Proboszcza

Misterium Męki Pańskiej "Przyjdźcie do Mnie..." AD 2010

Misja Święta AD 2010

ARCHIWUM 2009

Spektakl "Brat Naszego Boga"

XXX rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej

IX Dzień Papieski

Wdzięczność - pożegnanie
Ks. Bogusława

Rok Św. Pawła

"Ku odnowie rodziny"

Święcenia kapłańskie

"Miejcie odwagę..." koncert zespołu NORO LIM

Bierzmowanie 2009

VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną!" 2009

Droga Krzyżowa na Makowską Górę

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

 

ARCHIWUM 2008

Moje Betlejem - koncert Skaldów


Makowskie pastorałki


Pamięć, wdzięczność, wspomnienia...


VIII Dzień Papieski


Wdzięczność - pożegnanie
ks. Sławomira


Odpust parafialny


Monika Grajewska


Lednickie czuwanie młodych


Zespół "NADZIEJA"

Majówka "do tańca i do różańca"


Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny


Sakrament Bierzmowania


Tryptyk Rzymski


Niedziela Palmowa  


Droga Krzyżowa Naoczni Świadkowie  2008


Misterium Męki Pańskiej Pójdź za Mną...!"  2008

ARCHIWUM 2007

Cecyliada 2007


Nabożeństwa Fatimskie 2007


Rekolekcje na dobry początek 2007


Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną..." 2007


Droga Krzyżowa "Naoczni świadkowie"


Droga Krzyżowa multimedialna

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Nowy Błogosławiony - ks. Jerzy Popiełuszko


Rok Kapłański


LINKI

Oficjalna strona parafii Maków Podhalański

DOBRY MAILING

Informacje

Dobry mailing

Zapisz się do Dobrego Mailingu!

       W NASZYM SANKTUARIUM...

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ MAKOWSKIEJ
OPIEKUNKI I KRÓLOWEJ RODZIN
w Makowie Podhalańskim

 

 

ROK KAPŁAŃSKI

ROK MODLITWY KAPŁANÓW,

Z KAPŁANAMI I ZA KAPŁANÓW

19 VI 2009 - 11 VI 2010

 

Ojciec Święty Benedykt XVI zainaugurował 19 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w całym Kościele Katolickim, Rok Kapłański.  Okazją do tego jest przypadająca w tym roku (4 sierpnia) 150. rocznica śmierci św. Jana Marii Vianney'a, proboszcza z Ars (Francja), kapłana szczególnej świętości i troski pasterskiej o powierzony mu lud Boży.

 

Celem tego Roku,  jak wskazał Ojciec Święty jest "wspieranie dążenia kapłanów  do duchowej doskonałości, od której w dużej mierze zależy oddziaływanie ich posługi." Hasłem zaś Roku Kapłańskiego obrał Ojciec Święty słowa: "Wierność Chrystusa, wierność kapłana."

 

Niech Rok Kapłański będzie dla nas, wiernych świeckich, czasem szczególnej modlitwy za kapłanów. Czasem dziękczynienia za kapłaństwo  i za kapłanów, czasem Eucharystii i adoracji w ich intencji, czasem okazywanej wdzięczności i solidarności wobec kapłanów, czasem wypraszania nowych, świętych powołań kapłańskich. Módlmy się za kapłanów ...

 

 

 

 

_____________________

 

Św. Jan Maria Vianney

Patron Roku Kapłańskiego

 

                                                           

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 roku, w ubogiej rodzinie wiejskiej, w Dardilly koło Lyonu, we Francji. W roku 1799, w czasie trwania krwawej rewolucji francuskiej i prześladowania Kościoła, potajemnie przystąpił do I Komunii św. Nauczył się czytać i pisać dopiero mając 17 lat, ponieważ władze  rewolucyjne zlikwidowały szkoły prowadzone przez parafie.

św. Jan Maria Vianney


Po roku nauki w niższym seminarium duchownym, w roku 1813 wstąpił do seminarium wyższego w Lyonie. Z powodu dużych trudności w nauce przełożeni radzili mu, aby opuścił seminarium. Jednak Jan miał obrońcę - wstawił się za nim jego protektor, proboszcz z Ecully, który uczył go łaciny. Dzięki jego interwencji Jan ukończył studia filozoficzno-teologiczne i w roku 1815 udzielono mu święceń kapłańskich.

Pierwsze trzy lata ks. Jan spędził jako wikariusz w Ecully. W roku 1818 został skierowany do Ars, gdzie mieszkał przez 41 lat, aż do śmierci. Prowadził bardzo surowy tryb życia, pełen umartwień fizycznych i postów. Był członkiem III zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226).

Ks. Vianney zasłynął jako duszpasterz i kaznodzieja, miał świetny kontakt z wiernymi, nauczał ich bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Inną niezwykłą jego cechą było udzielanie spowiedzi. Jak podają biografowie, Proboszcz z Ars spowiadał niekiedy nawet szesnaście godzin bez przerwy. Według szacunkowych obliczeń, w ciągu całej posługi kapłańskiej wyspowiadał około miliona osób.

Nikomu nieznana wioska Ars, leżąca na południu Francji, stała się w niedługim czasie bardzo znaną miejscowością. Przyjeżdżały do niej, nawet z odległych zakątków Francji, tysiące wiernych wiedzionych sławą i charyzmatami miejscowego Proboszcza.

Ks. Jan nie uskarżał się nigdy na choroby i nadmiar pracy. Jednak surowy tryb życia osłabił jego organizm. Do cierpień fizycznych dołączyły także duchowe: oschłość, skrupuły, lęk o zbawienie, obawa przed odpowiedzialnością za powierzonych wiernych. Przez okres 35 lat Proboszcz nękany był manifestacjami demonicznymi. W wyniku tych trudności, dwukrotnie chciał potajemnie uciec z Ars, jednak parafianie nie dopuścili do tego.

Zmarł 4 sierpnia 1859 roku, wyczerpany trudami życia. Papież św. Pius X beatyfikował go w roku 1905, a do chwały świętych wyniósł go papież Pius XI w roku 1925. Ten sam papież w 1929 roku ogłosił go patronem proboszczów, a papież Benedykt XVI  w sierpniu br. ogłosił proboszcza z Ars  patronem wszystkich kapłanów. Św. Jan Vianney w liturgii wspominany jest 4 sierpnia.

 

* * *

 

Święty Janie Mario Vianney'u z podziwem wspominamy Twoje oderwanie się od rzeczy doczesnych, głęboką pokorę i akceptację upokorzeń; Twoje męstwo w przeciwnościach i atakach szatana; Twoją czystość, zjednoczenie z Bogiem i miłość do Eucharystii; Twoje współczucie dla wszystkich ludzi, zwłaszcza dla chorych, ubogich i grzeszników. Przyjdź z pomocą wszystkim kapłanom na świecie w dążeniu do nabycia tych cnót, którymi Ty na co dzień żyłeś, tak aby mogli stać się kapłanami według Bożego Serca. Amen

 

_____________________

 

                         11 czerwca 2010

 

Zakończenie Roku Kapłańskiego

 

Rok Kapłański ustanowiony przez papieża Benedykta XVI zakończył się 11 czerwca 2010 r., w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zwieńczeniem Roku Kapłańskiego był Światowy Kongres Kapłanów, który rozpoczął się w Rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami w środę, 9 czerwca. W czwartek, 10 czerwca, kapłani spotkali się na Placu św. Piotra.  Najważniejszym wydarzeniem trzydniowego spotkania była uroczysta Msza Św. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, na Placu św. Piotra, pod przewodnictwem Benedykta XVI.  Na zakończenie Eucharystii przed przywiezioną na plac św. Piotra ikoną  „Salus Populi Romani” z Bazyliki Matki Bożej Większej księża odmówili z Papieżem akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Na zakończenie Roku Kapłańskiego do Rzymy przybyło ok. 9 tys. księży z 91 krajów świata, w tym również w Polski. Wcześniej polscy kapłani uczestniczyli w pierwszej od 40 lat ogólnopolskiej pielgrzymce kapłańskiej. Około 5 tys. osób – biskupów, księży, diakonów, seminarzystów oraz ich rodzin – uczestniczyło 1 maja br. na Jasnej Górze w pielgrzymce kapłanów.

 

Szczególnie mocnym akcentem zamykającym Rok Kapłański była beatyfikacja Ks. Jerzego Popiełuszki, prezbitera archidiecezji warszawskiej, męczennika za wiarę i Ojczyznę. Został On wyniesiony na ołtarze w niedzielę, 6 czerwca br. Uroczystości beatyfikacyjnej na pl. Piłsudskiego w Warszawie  przewodniczył delegat Ojca Świętego Benedykta XVI abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
 

_____________________

 

 

Rok Kapłański stał się okazją do bardziej wytężonej modlitwy za kapłanów. Ożywił się Apostolat Margaretek, którego istotą jest codzienna modlitwa za konkretnego kapłana. „Margaretki” są pięknym prezentem dla naszych duszpasterzy. Prośmy Maryję, Matkę Kapłanów, aby Jej umiłowany Syn Jezus Chrystus obdarzył nas łaską modlitwy za kapłanów i aby łąki „Margaretek” zakwitały w naszych parafiach i były nieustannie zraszane deszczem Bożych łask.

 

Zakończył się Rok Kapłański, ale niech nie kończą się nasze modlitwy za kapłanów. Módlmy się, by ich serca były na wzór Najświętszego Serca  Pana Jezusa.

 

Boże, Ojcze w niebie, Twojej opiece powierzamy naszych duszpasterzy, którzy podają nam chleb Słowa Bożego i chleb Eucharystyczny. Daj im siły do pracy i serce ojcowskie, abyśmy przez ich posługę mogli dojść do zbawienia. Amen.
 

 

strona główna >>

 


  
 

 

Tło muzyczne: pieśń "Kto raz skosztował"

w wykonaniu Renaty Klapczarek

 

Strona powstała 04 lutego 2007 r. z okazji pierwszego wystawienia

w makowskiej parafii Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną ..."

opracowanie i wykonanie: Maria Polak
pomoc webmasterska: Marcin Polak

 

 

                                                                                              szablony