www.misterium.ksu.pl                                         
AKTUALNOŚCI

Kancelaria parafialna

Msze św. i nabożeństwa

Ogłoszenia parafialne

Nasi duszpasterze

Nasza Pani Makowska

Sanktuarium - galeria

Rok Kapłański

Z HISTORII  NASZEGO  SANKTUARIUM

Konsekracja ołtarza - galeria

Akt oddania Niepokalanemu Sercu Maryi 

ARCHIWUM 2009

XXX rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej

IX Dzień Papieski

Wdzięczność - pożegnanie
Ks. Bogusława

Rok Św. Pawła

"Ku odnowie rodziny"

Święcenia kapłańskie

"Miejcie odwagę..." koncert zespołu NORO LIM

Bierzmowanie 2009

VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną!" 2009

Droga Krzyżowa na Makowską Górę

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

ARCHIWUM 2008

Moje Betlejem - koncert Skaldów


Makowskie pastorałki


Pamięć, wdzięczność, wspomnienia...


VIII Dzień Papieski


Wdzięczność - pożegnanie
ks. Sławomira


Odpust parafialny


Monika Grajewska


Lednickie czuwanie młodych


Zespół "NADZIEJA"

Majówka "do tańca i do różańca"


Peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny


Sakrament Bierzmowania


Tryptyk Rzymski


Niedziela Palmowa  


Droga Krzyżowa Naoczni Świadkowie  2008


Misterium Męki Pańskiej Pójdź za Mną...!"  2008

ARCHIWUM 2007

Cecyliada 2007


Nabożeństwa Fatimskie 2007


Rekolekcje na dobry początek 2007


Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną..." 2007


Droga Krzyżowa "Naoczni świadkowie"


Droga Krzyżowa multimedialna


LINKI

OFICJALNA STRONA PARAFII MAKÓW PODHALAŃSKI


DOBRY MAILING

Informacje

Dobry mailing

Zapisz się do Dobrego Mailingu!

    W NASZYM SANKTUARIUM...

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ MAKOWSKIEJ
OPIEKUNKI I KRÓLOWEJ RODZIN
W MAKOWIE PODHALAŃSKIM

 


 

     

 

 

łaskami słynący obraz Matki Bożej Makowskiej ukoronowany 10 czerwca 1979 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II  

OPIS OBRAZU MATKI BOŻEJ MAKOWSKIEJ OPIEKUNKI I KRÓLOWEJ RODZIN

 

 

 

Wymiary obrazu: 134 cm x 91 cm. Malowany jest techniką temperową, na desce lipowej grubości 3,5 cm. Farby kładzione są na podkład kredowy. Obraz jest namalowany w stylu renesansowym. Jest swobodną kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Brak np. charakterystycznych blizn na twarzy Maryi; inny jest też koloryt obrazu. Obraz Matki Bożej Makowskiej należy do tzw. typu Hodegetrii, tzn. Maryi Panny - Matki Boga, Orędowniczki u Syna, wstawiającej się za ludzkością, oraz Przewodniczki do Chrystusa. Wg przyjętego dla tego typu ikonograficznego, Maryja przedstawiona jest frontalnie, z prawą ręką złożoną na piersi i z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Jezus, zwrócony ku Matce, prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej zaś trzyma książkę. Obraz utrzymany jest w nastroju statyki, spokoju i powagi. Przykuwa oko patrzącego niezwykłą subtelnością rysunku i barw oraz ogólną harmonią kompozycji. Gama kolorystyczna obrazu obejmuje liczne odcienie ugru, sieny palonej, karminu, ciemnego błękitu i zieleni. Barwy te przełamywane są szarością. Liczne złocenia nadają całemu wizerunkowi blasku i ożywiają go.

 

 

Autor obrazu nie jest znany, jednak wysokie walory artystyczne obrazu wskazują, że był z pewnością artystą nieprzeciętnym.

 


Cudowny wizerunek przedstawia Matkę Bożą w półpostaci z Dzieciątkiem na lewej ręce, z prawą ręką złożoną na piersi. Głowa Maryi jest lekko pochylona w stronę Dzieciątka. Bogurodzica ubrana jest w karminową sukienkę i granatowy płaszcz, podbity ciemnozieloną podszewką. Brzeg płaszcza lamowany jest szeroką złotą taśmą, precyzyjnie zdobiony motywem wielokrotnego zygzaku. Płaszcz zarzucony na głowę, okrywa czoło i miękko spływa wokół twarzy Maryi. Lamowany brzeg płaszcza układa się w miękkie linie faliste i tworzy niezwykle subtelną, pełną wdzięku oprawę dla twarzy Madonny. Oprawy tej dopełnia złote wykończenie sukni wokół szyi oraz kunsztowna broszka w formie kwiatu o czterech płatkach z rubinem w środku. Ta piękna broszka zbiera fałdy płaszcza okrywającego ramiona, powodując miękkie układanie się draperii. W rozchyleniu złotych brzegów płaszcza ukazuje się fragment sukni przepasanej złotym paskiem. Pasek zdobiony jest motywami prostokątów. Poły płaszcza, przerzucone przez zgięte w łokciu ręce opadają swobodnie. Spod spływających przez prawą rękę fałdów wysuwa się fragment wąskiego rękawa sukni, ze złotym lamowaniem wokół nadgarstka. Na prawym ramieniu Maryi widnieje dwunastoramienna, złota gwiazda z monogramem imienia Jezus, wpisanym w jej środek.

 

 

Twarz Maryi zarysowana jest regularnym owalem. Wąski prosty nos rzuca delikatny cień na lewą część twarzy. Szczególnie miękko modelowane są pełne, różowe wargi Bogurodzicy, których kąciki uniesione są w ledwo spostrzegalnym uśmiechu. Spod uniesionych brwi spływa łagodne spojrzenie Maryi. Jej szeroko otwarte, piwne oczy wpatrzone są przenikliwie w dal w niezwykłym zamyśleniu i zadumie. Zdaje się patrzeć i na wszystkich i na każdego z osobna. Policzki Maryi delikatnie zaróżowione, nadają Jej niezwykłej świeżości i młodzieńczego wdzięku.

 


Dzieciątko ma lekko uniesioną ku górze główkę. Trzema palcami prawej rączką błogosławi. Lewą rączkę opiera na czerwonej, zdobionej złotem książce, spoczywającej na Jego kolanach. Nóżki Dzieciątka są bose. Sukienka Dzieciątka ozdobiona jest motywami kwiatów i liści. Wokół szyi, rękawów oraz dolny brzeg sukienki jest zdobiony złotą lamówką.

 


Głowa Jezusa i głowa Maryi otoczone są złotymi aureolami, w obrębie których umieszczone są zwężające się ku końcowi promienie. Na głowach Maryi i Dzieciątka widnieją korony. Zamknięta korona Maryi na kształt mitry książęcej, podbitej szkarłatem. Natomiast otwarta korona Dzieciątka jest zakończona motywami lilii.

 


Całość kompozycji dopełniają sylwetki dwóch aniołów, umieszczone w górnych narożnikach obrazu. Aniołowie jedną ręką podtrzymują karminową zdobioną złotymi frędzlami draperię, rozchyloną symetrycznie na boki, a drugą ręką podtrzymują koronę na głowie Maryi. Aniołowie ubrani są w suknie koloru jasnego brązu, lamowane złotymi taśmami z prostokątnymi wycięciami wokół szyi. Suknie Aniołów przewiązane są złotymi paskami.

 


Tło obrazu jest srebrne, z niebieskimi ornamentami w kształcie rombów. W polu każdego rombu znajduje się motyw kwiatu z czterema płatkami.

 

 

Obecnie obraz umieszczony jest w ołtarzu głównym Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej w Makowie Podhalańskim. Posiada niezwykle bogatą oprawę plastyczną, w której dużą rolę odgrywa dyskretne oświetlenie. Umieszczony jest w wąskiej srebrnej ramie, nabijanej złotymi gwoździami i otoczonej drugą metalową, złoconą ramą. Trzecia rama z pozłacanego drewna, półkoliście zamknięta, biegnie wokół amarantowego tła podzielonego miedzianą kratą na rombaidalne pola. W tych polach umieszczone są złocone inicjały Maryi pośród różnych historycznych orłów polskich.


 

Obraz zasłaniany jest obrazem Św. Anny, malowanym na blasze pancernej, zamykającej szafę ogniotrwałą, w której obraz jest przechowywany. Projektantem obramowania obrazu, tła i szafy pancernej był prof. Wiktor Zin z Krakowa a wykonawcą pracownia artystyczno-ślusarska Jana Wodnickiego z Krakowa.


 

Obraz był trzykrotnie konserwowany. W 1924 r. zdjęto drewnianą sukienkę, pod którą obraz był bardzo zniszczony od gwoździ, którymi sukienkę przybijano do obrazu. Zniszczenia usunął malarz z Makowa - uczeń Jana Matejki - Józef Stopa. Druga konserwacja obrazu była przeprowadzona w 1950 r. przez p. J. Rutkowskiego z Krakowa. Ostatnia gruntowna konserwacja obrazu połączona z badaniem technologicznym obrazu była przeprowadzona w 1969 r. przez zespół konserwatorski pod kierunkiem p. Danuty Budzidło-Skowron. Konserwację podobrazia wykonał stolarz M. Pajdak.
 

 

Opracowano na podstawie opisu obrazu Matki Bożej Makowskiej

dokonanego  przez ks. prałata Franciszka Dźwigońskiego,

zamieszczonego w książce "Ocalmy od zapomnienia" t. I z 1995 r. 

 

 

 

 

 

      o koronacji >>

      modlitwa koronacyjna >>

      galeria - zdjęcia z koronacji obrazu M. B. Makowskiej >>

      galeria - zdjęcia z intronizacji obrazu M. B. Makowskiej >>

      Nasza Pani Makowska >>

      TVP Info o koronacji obrazu M. B. Makowskiej >>

      strona główna >>

 

 


  
                                            

                                                          

 

                                          Tło muzyczne: pieśń "Nasza Pani Makowska"

                                         w wykonaniu scholi "Maki"

        

                                         Strona powstała 04 lutego 2007 r.

                                        z okazji pierwszego wystawienia w makowskiej parafii

                                              Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za Mną ..."


                                    
opracowanie: Maria Polak
                                                 pomoc webmasterska: Marcin Polak

                                              szablony